Fra utredning til handling: Slik kan vi få fart på bygging på grå arealer

En bred allianse av aktører fra byggenæringen, boligsektoren og miljøbevegelsen går nå sammen om en ny tiltakspakke for å få fart på bygging på allerede utbygde arealer. Tirsdag inviterte WWF Verdens naturfond, Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL), Norsk Eiendom, Eiendom Norge, Arkitektbedriftene, Samskipnadsrådet og Grønn Byggallianse til frokostmøte om hvordan Norge kan redusere naturinngrep gjennom mer transformasjon, fortetting og ombruk.
Bakgrunnen er et paradoks som flere av organisasjonene mener må løses raskt: I dag er det ofte enklere, raskere og mer lønnsomt å bygge på nye, uberørte arealer enn å utvikle allerede bebygde områder.
Vil snu dagens insentiver
Tiltakspakken som ble presentert på møtet inneholder en rekke konkrete forslag for å gjøre transformasjonsprosjekter mer attraktive. Blant forslagene er lavere dokumentavgift ved konvertering av eksisterende bygg til bolig, raskere plan- og byggesaksbehandling, reduserte gebyrer og sterkere økonomiske incentiver for kommuner som prioriterer bygging på grå arealer.
Rasmus Jørgensen, fagsjef i Arkitektbedriftene, mener tiltakspakken peker på noe helt grunnleggende:
– I dag straffes ofte de prosjektene som er best for naturen. Det må bli enklere å transformere og videreutvikle eksisterende områder enn å bygge ned nye naturarealer, sier han.
– Vi vet allerede mye om hva som virker
Under frokostmøtet ble det også diskutert hvordan lange planprosesser, kompliserte krav og økonomisk usikkerhet gjør mange transformasjonsprosjekter vanskelig å realisere.
Det er en diskusjon som også har gått i arkitektbransjen den siste tiden. I en kommentar på Arkitektur.no ble spørsmålet nylig stilt direkte: «Kan vi slutte med utredninger og komme i gang?»
For Arkitektbedriftene handler dette nå om gjennomføring.
–Vi ser et stort potensial i for alvor å få gang i omstillingen til mer transformasjon og bedre utnyttelse av grå arealer i Norge. Arkitektene har den nødvendige kompetansen, regelverket står egentlig ikke i veien, det finnes politisk vilje, og bransjen står klar, likevel går utviklingen altfor tregt.
En rekke små barrierer virker sammen og hindrer det store skiftet som alle venter på. Derfor har vi bidratt til å samle denne bredt forankrede tiltakspakken, med en oppfordring til politikerne om å se helhetlig på de mange små barrierene som hindrer omstillingen i dag, sier Jørgensen.
Grå arealer må bli førstevalget
I dokumentet beskrives grå arealer som områder som allerede er tatt i bruk eller sterkt påvirket av menneskelig aktivitet, som næringsområder, parkeringsplasser, veier og eksisterende bebyggelse.
Organisasjonene bak tiltakspakken mener utvikling av slike områder må bli førstevalget dersom Norge skal nå både bolig-, klima- og naturmålene.
– Arkitektbransjen jobber hver dag med transformasjon, ombruk og smartere arealbruk. Men dersom vi skal få opp tempoet, må rammevilkårene støtte opp om denne typen prosjekter i mye større grad enn i dag, sier Jørgensen.
Tiltakspakken er oversendt som et samlet innspill til regjeringen og Stortinget –
Tiltakspakke for bygging på grå arealerr
Se opptak av frokostmøtet her