IMG_0374
Ny administrerende direktør Egil Skavang mottar nøkkelkortet fra Harald Eriksen.

Egil Skavang har inntatt direktørstolen

I går var Egil Skavangs første offisielle dag som ny administrerende direktør i Arkitektbedriftene, men han har i flere uker jobbet aktivt i kulissene. Han har allerede rukket å besøke NAL og noen medlemsbedrifter, og på ukeplanene fremover står møter både med medlemmer og ikke-medlemmer, AFAG og andre samarbeidspartnere

–Jeg vil gjerne lytte for å få innsikt i arkitektbedriftenes situasjon og behov, og samtidig få vite litt om hva de forventer av meg, sier Skavang.

 

Som ny administrerende direktør, har du et budskap til medlemmene?

 

–Med den erfaringen jeg har fra Byggekostnadsprogrammet vet jeg at det ligger et stort potensial for å bedre byggeprosessen ved å samarbeide med andre bransjer. Muligheten for en vesentlig reduksjon av byggekostnadene er stor, også for arkitektbedriftene.  Kompetanseutvikling er også svært viktig for meg. Vi lever i en tid med mange og store endringer, både når det gjelder regelverk og byggherrenes forventninger til energi- og klimaløsninger. Det stiller store krav til ajourføring og oppgradering av kompetanse hos arkitektbedriftene, noe som vi som bransjeforening vil legge forholdene til rette for. 

 

 – Et annet innsatsområde er den nye stortingsmeldingen om bygningspolitikk. Det er viktig at det er en god sammenheng mellom det som har vært skrevet om arkitekturpolitikk i Arkitektur.nå og den nye stortingsmeldingen - og i enda sterkere grad få frem hvordan arkitektur kan være et redskap for å oppnå viktige samfunnsmål fremover. Vi er også i gang med en eksportsatsing hvor vi har et meget godt produkt, nemlig norsk arkitektur og norske arkitekter!

 

Den største utfordringen fremover?

 

–Jeg brenner nok for å øke forståelsen for at et byggeprosjekt er avhengig av det gode samspillet mellom alle som deltar. Dette kan høres enkelt ut, men byggeprosjekter preges av mangel på samspill, ujevnt lederskap og liten vilje til nytenking. Jeg mener arkitektene spiller en viktig rolle i å kunne endre dette.

 

Og privatpersonen Egil, hva gjør han på fritiden?

 

–Det har vært mange år i Asker-idretten, både som aktiv og frivillig, og det har vært mye musikk. Fremdeles trekker jeg frem hornet en gang i året og blåser med Gutta på Skaugum på 17. mai. Jeg har alltid trent og gått mye på ski. Gutta våre er ute av redet og nå har Brith og jeg en flatcoated retriever og en gordonsetter som vi bruker mye tid på å mosjonere i skogen og på fjellet. Setteren er en fuglejakthund som har krevd mye av meg i forhold til jakt og jakttrening i det siste. Hvis vi får det til kan det jo bli noen ryper, smiler Skavang.  

Skriv ut

Arkitektbedriftene i Norge Telefon 22 93 15 00 post@arkitektbedriftene.no Kontaktinfo
Publiseringsløsning fra Webscape