Solfanger Snarøya.JPG (content) (1)

Arkitektbedriftene i møte med Finanskomiteen

Tirsdag denne uka hadde Arkitektbedriftene i Norge møte med Torgeir Micaelsen som er stortingsrepresentant og leder av Finanskomiteen. Hensikten med møtet var samtaler om Lavenergiprogrammet, arkitektbransjens støtte til FoU innen byggenæringen og opplæring knyttet til nye energieffektive løsninger over statsbudsjettet for 2013.


220px-Rundemiljosenter4Administrerende direktør Egil Skavang i Arkitektbedriftene, som også er styreleder i Lavenergiprogrammet, møtte komitélederen og politisk rådgiver Harald Jacobsen sammen med daglig leder Guro Hauge og seniorrådgiver Veslemøy Nestevold i Lavenergiprogrammet.


I møtet ble det vist til godt arbeidet i næringen så langt i programmet, deriblant arkitektenes Kompetanseplanprosjekt (http://www.arkitektbedriftene.no/Ny-rapport-om-prosjekteringskompetanse-innen-energieffektivisering). Overfor komitélederen ble det lagt vekt på behovet for å få frem kvalitetssikrede løsninger når de nye energikravene til eksisterende bygningsmasse blir implementert.


-      For meg var det viktig også å understreke satsingene arkitektene gjør i eksportsammenheng, blant annet hvilket fortrinn kompetanse og erfaring med energi i bygg gir norske arkitekter i internasjonale konkurranser, sier Egil Skavang. 

-       Vi møtte en engasjert komitéleder som viste stor interesse i hvilke utfordringer næringen står overfor. Torgeir Micaelsen inviterte til videre dialog omkring spørsmålene vi tok opp, forteller Skavang.

Torsdag møter Egil Skavang og Lavenergiprogrammet statssekretær Eli Blakstad i Olje- og energidepartementet. 5. oktober får kommunal- og regionalminister Magnhild Kleppa besøk. 

Skriv ut

Arkitektbedriftene i Norge Telefon 22 93 15 00 post@arkitektbedriftene.no Kontaktinfo
Publiseringsløsning fra Webscape